2016 Best of the Bay Winners

Best of Show

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ryan Wallace On The Rip Irish Red Ale 15A: Irish Red Ale
2nd Doug Burghart
Co-Brewer: Wally Szgalitzer
Czech Me Out 3B: Czech Premimum Pale Lager Bellingham Homebrewers Guild
3rd Jennifer Tadder Raspberry Berliner 29A: Fruit Beer Bellingham Homebrewers Guild
HM Darin Hamm Bourbon Whiskey Barrel Aged Imperial Stout 33B: Specialty Wood-Aged Beer Bellingham Homebrewers Guild

Table 1: Cream/Wheat/Blonde (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Todd Quessenberry So You Claim You Don’t Like Craft Beer 18A: Blonde Ale Bellingham Homebrewers Guild
2nd Mark Malowicki Who What When Where Wheat 1D: American Wheat Beer WIZA
3rd Corey Pfeiffer Struck Out Looking 18A: Blonde Ale

Table 2: Kolsch and Pils (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Phil Cammarano Kostlich 5B: Kolsch
2nd George Stephens Richthofens Reflux 5D: German Pils The Brewing Network
3rd Matt Yoakum Knolly Pils 5D: German Pils Bellingham Homebrewers Guild

Table 4: Pale English (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Keddy Dingos Ate My Baby 12B: Australian Sparkling Ale S.O.B’s (Sons of Beaches) Brew
2nd McLean Johnson Old Bitty 11B: Best Bitter
3rd Jim Dunlap Willamette Homegrown Ale 12C: English IPA Cascade Brewers Guild

Table 5: Wee Heavies & Barleywines (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Zabel Wee 7 Year Itch 17C: Wee Heavy
2nd Darin Hamm Bit Fat Wee Heavy 17C: Wee Heavy Bellingham Homebrewers Guild
3rd Jason Barker Jason’s American Barleywine 22C: American Barleywine Oregon Brew Crew

Table 6: Stout (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Charles Macaluso Void 20C: Imperial Stout Oregon Brew Crew
2nd Charles Macaluso Crazy Ivan 16D: Foreign Extra Stout Oregon Brew Crew
3rd Jason Barker Luncheon Stout 002 16A: Sweet Stout Oregon Brew Crew

Table 7: Belgians (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Doug Burghart
Co-Brewer: Joel Langholz
Dubbel Vision 26B: Belgian Dubbel Bellingham Homebrewers Guild
2nd Kyle Galloway Free Food Pale 24B: Belgian Pale Ale Bellingham Homebrewers Guild
3rd John Hocking Anniversary Blond 25A: Belgian Blond Ale

Table 8: Alternative Fermentable and Specialty (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Greg Hollingsworth Lynden Dutch Kuyt 31A: Alternative Grain Beer Bellingham Homebrewers Guild
2nd Jason Mantello Outswinger Hopped Cider C2E: Cider with Herbs/Spices Bellingham Homebrewers Guild
3rd Jim Dunlap My Oh My Rye 31A: Alternative Grain Beer Cascade Brewers Guild

Table 9: American Pale Ale (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brandon Nuess Fizzled & Bern’t Out 18B: American Pale Ale
2nd Kevin Burgess Preeminent Pale Ale #438 18B: American Pale Ale THIRSTY of Iowa City
3rd McLean Johnson Homegrown Pale 18B: American Pale Ale

Table 10: American Amber and Common (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st George Stephens Steam Roller 19B: California Common The Brewing Network
2nd Anthony Falcone “The Joey” American Amber Ale 19A: American Amber Ale Impaling Alers
3rd Matt Yoakum Knolly Red Ale 19A: American Amber Ale Bellingham Homebrewers Guild

Table 11: Amber and Dark Lager (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Phil Cammarano Anton 7A: Vienna Lager
2nd Jennifer Tadder Schwarzbier 8B: Schwarzbier Bellingham Homebrewers Guild
3rd Phil Cammarano Alter Stil 7B: Altbier

Table 12: Pale Lager (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Doug Burghart
Co-Brewer: Wally Szgalitzer
Czech Me Out 3B: Czech Premimum Pale Lager Bellingham Homebrewers Guild
2nd Thomas Speca Amber Lager 2B: International Amber Lager
3rd Kyle Galloway Free Food Cascade Lager 2A: International Pale Lager Bellingham Homebrewers Guild

Table 13: American and Imperial IPA (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st McLean Johnson MY-PA 21A: American IPA
2nd Brandon Nuess Fizzled & Bern’t Out 21A: American IPA
3rd Darin Hamm IPA Batch 45 21A: American IPA Bellingham Homebrewers Guild

Table 14: Specialty IPA (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Anthony Falcone Hoppy Waffles Wit IPA 21B: Specialty IPA Impaling Alers
2nd Ryan Wallace Fallin’ Into Autumn Red IPA 21B: Specialty IPA
3rd Luke Nyswonger The Kelley RIPA 21B: Specialty IPA

Table 15: Sours (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kelvin Keown
Co-Brewer: Beau MacGregor
Miroslav Gose 27A: Historical Beer Homebrewers of Puget Sound (HoPS)
2nd Jennifer Tadder Berliner 23A: Berliner Weisse Bellingham Homebrewers Guild
3rd Bill Arthurs
Co-Brewer: Michael Gan
Malty Funky Sour 23B: Flanders Red Ale Bellingham Homebrewers Guild

Table 16: Dark British Isles (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ryan Wallace On The Rip Irish Red Ale 15A: Irish Red Ale
2nd Dustin Sellinger Clifford’s Irish Red 15A: Irish Red Ale Bellingham Homebrewers Guild
3rd Kyle Galloway Free Food Mild 13A: Dark Mild Bellingham Homebrewers Guild

Table 17: Saison (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bill Arthurs River Bay Saison 25B: Saison Bellingham Homebrewers Guild
2nd Justin Revelstoke Sais’ The Day 25B: Saison Bellingham Homebrewers Guild
3rd Phil Cammarano Summer Saison 25B: Saison

Table 18: Fruit Beer (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jennifer Tadder Raspberry Berliner 29A: Fruit Beer Bellingham Homebrewers Guild
2nd Greg Hollingsworth Gettin’ Figgy With It 29A: Fruit Beer Bellingham Homebrewers Guild
3rd Jessieca Martini Brewbabe’s Strawberry Blonde 29A: Fruit Beer NorWA

Table 19: Spice/Herb/Veg (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jessieca Martini
Co-Brewer: Mindy Holland
Tropical Coconut Blonde 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer NorWA
2nd Greg Hollingsworth Joel FTW 29B: Fruit and Spice Beer Bellingham Homebrewers Guild
3rd Amanda Baldwin
Co-Brewer: Jay Baldwin
Oatzilla 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Impaling Alers

Table 20: American Brown and Porter (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Amanda Baldwin Blackcap American Porter 20A: American Porter Impaling Alers
2nd Mat Wisner
Co-Brewer: Randy Wisner
Maple Bacon Porter 20A: American Porter
3rd Luke Nyswonger Groovy Brown Ale 19C: American Brown Ale

Table 21: Smoke and Wood (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Darin Hamm Bourbon Whiskey Barrel Aged Imperial Stout 33B: Specialty Wood-Aged Beer Bellingham Homebrewers Guild
2nd Michael Mccaslin Rye Whiskey Barrel Aged Pale 33B: Specialty Wood-Aged Beer Bellingham Homebrewers Guild
3rd Jim Thompson Shiver Me Timbers 33B: Specialty Wood-Aged Beer Oregon Brew Crew

Award Ceremony People’s Choice (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kyle Galloway Free Food Cascade Lager 2A: International Pale Lager Bellingham Homebrewers Guild
2nd Todd Quessenberry So You Claim You Don’t Like Craft Beer 18A: Blonde Ale Bellingham Homebrewers Guild
3rd Randy Newton Raspberry Imperial Saison 29A: Fruit Beer Bellingham Homebrewers Guild