2015 Best of the Bay Winners

Best of Show

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Martini U Can’t Touch This 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer NorWA
2nd Mark Holland NorWa Colobration 17B: Flanders Red Ale NorWa Homebrewers Guild
3rd Dioni De La Morena Morales The Suckling Pig 14B: American IPA Cascade Brewers Guild

Table 1: American & Imperial IPA (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dioni De La Morena Morales The Suckling Pig American IPA Cascade Brewers Guild
2nd McLean Johnson MY-PA American IPA
3rd Jason Mantello Civitas Solis American IPA Bellingham Homebrewers Guild

Table 2: Strong Ale (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jennifer Tadder Old Ale Old Ale Bellingham Homebrewers Guild
2nd Jeremy Allison Cotton Headed Ninny Muggins Old Ale WIZA
3rd Bill Arthurs Ryeleywine American Barleywine Bellingham Homebrewers Guild

Table 3: Porter & Stout (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Steve Taylor Red Eye Porter Baltic Porter
2nd Craig Seeger Equals American Stout
3rd Jeremy Allison Czar Nicholas Imperial Stout WIZA
HM George Stephens Suicidal Antz Robust Porter The Brewing Network

Table 4: Light Lager/Cream/Pilsner (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bill Boyd Helles Munich Helles Cascade Brewers Guild
2nd James Martini It Was A Good Day German Pilsner (Pils) NorWA
3rd Bill Boyd Bohemian Pilsener Bohemian Pilsener Cascade Brewers Guild

Table 6: Hybrids (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st George Stephens Steam Roller California Common Beer The Brewing Network
2nd Ken Leisher Honey Rye Ale American Wheat or Rye Beer WIZA
3rd Mc Bowman Killer Kolsch Kolsch Bellingham Homebrewers Guild
HM Phil Cammarano High Brau Kolsch

Table 7: American Pale Ale (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Mantello Warbe Wobbler American Pale Ale Bellingham Homebrewers Guild
2nd Bill Evans Sticky Lizard American Pale Ale
3rd Dioni De La Morena Morales Pale Ale American Pale Ale Cascade Brewers Guild

Table 8: American Amber & Brown (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Moriarty Brown Ale American Brown Ale
2nd Ryan Wallace B-Town Brown American Brown Ale
3rd Craig Seeger Incarnation American Amber Ale

Table 9: Roggenbier & Belgian/French (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jennifer Tadder Rye Saison Belgian Specialty Ale Bellingham Homebrewers Guild
2nd Phil Cammarano RYEnheitsgebot Roggenbier (German Rye Beer)
3rd Jeremy Allison IPA Nouveau Belgian Specialty Ale WIZA
HM Jen Barker Lemon Basil Belgian Wit Belgian Specialty Ale Bellingham Homebrewers

Table 10: Smoked/Wood-Aged (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Martini Mama Said Knock You Out Wood-Aged Beer NorWA
2nd Todd Quessenberry Satisfies The Urge To Smoke Without The Lung
Cancer
Other Smoked Beer Bellingham Homebrewers Guild
3rd Mark Holland Barrel Addicted Imperial Stout Wood-Aged Beer NorWa Homebrewers Guild

Table 11: English Brown (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st McLean Johnson Mildly Great Mild
2nd Craig Seeger N.E.B. Northern English Brown Ale
3rd Mark Holland Car Park Brown Northern English Brown Ale NorWa Homebrewers Guild

Table 12: Fruit Beer (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Todd Quessenberry The Kumquat Is A Funny Fruit Fruit Beer Bellingham Homebrewers Guild
2nd Bill Arthurs Plum Black Barleywine Fruit Beer Bellingham Homebrewers Guild
3rd Aubrey Laurence Pluot Sour Ale Fruit Beer Bellingham Homebrewers Guild

Table 13: Spice/Herb/Veg (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Martini U Can’t Touch This Spice, Herb, or Vegetable Beer NorWA
2nd Aaron Mason Lemon Thyme Saison Spice, Herb, or Vegetable Beer SNAFU
3rd Jeremy Allison The Big “O” Spice, Herb, or Vegetable Beer WIZA
HM Jim Thompson Phuket Porter Spice, Herb, or Vegetable Beer Oregon Brew Crew

Table 14: English Pale & IPA (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Fritz Lausier Ozzie’s Special IPA English IPA
2nd McLean Johnson Old Bitty Special/Best/Premium Bitter
3rd Adam Sannes ESB Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale)

Table 15: European Amber/Dark/Strong Lager (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st George Stephens Frozen Goats ’14 Eisbock The Brewing Network
2nd George Stephens Bouncing Goats ’14 Doppelbock The Brewing Network
3rd Keith Ciani German Precision Oktoberfest/Marzen South Sound Suds Society
HM Keith Ciani None More Black Schwarzbier South Sound Suds Society

Table 16: Specialty Beer (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bill Arthurs Thunderdome Specialty Beer Bellingham Homebrewers Guild
2nd Dioni De La Morena Morales Smoky Porky Specialty Beer Cascade Brewers Guild
3rd Jim Thompson Moebius Vanilla IPA Specialty Beer Oregon Brew Crew

Table 17: Sour Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Holland NorWa Colobration Flanders Red Ale NorWa Homebrewers Guild
2nd Justin Bajema Kriek Fruit Lambic Bellingham Homebrewers Guild
3rd Jeremy Allison Lion Of Flanders Flanders Red Ale WIZA

Table 18: Scottish and Irish Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Doug Burghart Irish Eyes Are Smiling Irish Red Ale Bellingham Homebrewer’s Guild
2nd James Martini So Wat’Cha Want Scottish Light 60/- NorWA
3rd Jennifer Tadder Scottish 60 Scottish Light 60/- Bellingham Homebrewers Guild

Table 19: Belgian Strong (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bill Arthurs Golden Strong Belgian Golden Strong Ale Bellingham Homebrewers Guild
2nd Bill Arthurs Apple Brandy Barrel-Aged Dark Strong Belgian Dark Strong Ale Bellingham Homebrewers Guild
3rd Troy Wormsbecker Dubbel Belgian Dubbel