2014 Best of the Bay Winners

Best of Show

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris McClanahan Grant Street Ole Ale 19A: Old Ale
2nd Mark Tanner 70 And Climbing 9B: Scottish Heavy 70/- WIZA
3rd James Martini BrewBabes Strawberry Blonde 20A: Fruit Beer NorWA

Best of the Day
People’s Choice as voted by attendee’s of the award ceremony of beers
served there.

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1 Todd Quessenberry Kumquat Kolsch 20A: Fruit Beer Bellingham Homebrewers Guild
2 Justin Bajema Raspberry Sour 17F: Fruit Lambic Bellingham Homebrewers Guild
2 Chris Brehm 100% Rye Lager 23A: Specialty Beer Bellingham Homebrewers Guild

Table 1: Light Lager and Pilsner (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Barry Chan Das Butt Munich Helles Munich Helles North Seattle Homebrew Club
2nd Matt Smith Don’t Panic German Pilsner (Pils) Pacific Northwest Brewers
3rd Mark Holland Mellow-Yellow Standard American Lager NorWa Homebrewers Guild

Table 2: Amber/Dark Lager and Bocks (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st George Stephens Frozen Goat Eisbock The Brewing Network
2nd Barry Chan Spaceballs Pun Schwarzbier North Seattle Homebrew Club
3rd George Stephens Bouncing Goat Doppelbock The Brewing Network
HM Barry Chan Dark American Lager Dark American Lager North Seattle Homebrew Club

Table 3: Light and Amber Hybrid #1 (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ken Leisher Honey Rye Ale American Wheat or Rye Beer WIZA
2nd Todd Quessenberry Kolsch Kolsch Bellingham Homebrewers Guild
3rd Fred Larsen Some Blonde Blonde Ale

Table 5: English, Scottish, and Irish Ales (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Tanner 70 And Climbing Scottish Heavy 70/- WIZA
2nd McLean Johnson Better Bitter Standard/Ordinary Bitter

Table 6: American Ale #1 (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Fred Larsen Amberdisestablishmentarian Ale American Amber Ale
2nd Bill Boyd American Pale Ale American Pale Ale Cascade Brewers Guild
3rd Mark Tanner Icg American Amber Ale WIZA

Table 8: English Brown (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tony Ochsner Talli The Timid Mild Chop & Brew
2nd Jeremy Reeves South Of Glasgow Northern Brown Northern English Brown Ale Bellingham Homebrewers Guild

Table 9: Porter and Stout #1 (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Phil Knudson RIS Imperial Stout
2nd James Martini Black Jack Imperial Stout NorWA
3rd Ken Leisher Smilin’ Fox Oatmeal Stout WIZA
HM Mark Tanner Big Ass Porter Robust Porter WIZA

Table 11: IPA #1 (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andy Skotnicki Drop Zone American IPA Wort Hogs
2nd Jeremy Reeves Jason’s Dank Jam Band IPA: UK Tour American IPA Bellingham Homebrewers Guild
3rd McLean Johnson MY-PA American IPA

Table 12: German, Belgian, and French Ale (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nicholas Salisbury Biere Rouge Belgian Specialty Ale
2nd Chris McClanahan Grant Street Wibier Witbier
3rd Mark Holland Belgian Artifact Belgian Specialty Ale NorWa Homebrewers Guild
HM Tony Ochsner No Orange Required Weizen/Weissbier Chop & Brew

Table 14: Belgian Strong and Sours (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher Prigmore Strasse Berliner Weisse
2nd Mark Tanner Currantly Sour Fruit Lambic WIZA
3rd Mark Tanner Dubbel Trubbel Belgian Dubbel WIZA

Table 15: Smoke, Wood-aged, and Strong Ale (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris McClanahan Grant Street Ole Ale Old Ale
2nd Todd Quessenberry Batch 100 Wood-Aged Beer Bellingham Homebrewers Guild
3rd Mark Tanner Three Years Of Love English Barleywine WIZA
HM McLean Johnson Woodsy Kremlin Wood-Aged Beer

Table 16: Fruit and Spice/Herb/Vegatable Beer (13
entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Martini BrewBabes Strawberry Blonde Fruit Beer NorWA
2nd Mark Tanner Big Ass Tart Cherry Stout Fruit Beer WIZA
3rd Todd Quessenberry Kumquat Kolsch Fruit Beer Bellingham Homebrewers Guild
HM Blake Doepker ThaiPA Spice, Herb, or Vegetable Beer North Seattle Homebrewers

Table 17: Specialty Beer (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Adam Blanquart Black Eye PI Specialty Beer
2nd Blake Doepker Seattle Vice Coffee Stout Specialty Beer North Seattle Homebrewers
3rd Tony Ochsner Waimea Pale Ale Specialty Beer Chop & Brew
HM Christopher Prigmore Himbeere Specialty Beer