Best of the Bay 2012 Results

Best of the Bay 2012 Winners

Best of the Bay 2012 Winners

[Photos and additional information coming soon.]

Light Lagers (9 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Alex Cleanthous Charles’ Pils 2B: Bohemian Pilsener Bellingham Homebrewers Guild
2nd JONATHAN Permen Sitzung Helles 1D: Munich Helles Impaling Alers
3rd Todd Quessenberry Franklin 75 1A: Lite American Lager Bellingham Homebrewers Guild
HM Roger Kee Go to Helles 1D: Munich Helles Greater Everett Brewers League

European Amber Lager And Dark Lager (13 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeremy Allison Munich Dunkel 4B: Munich Dunkel Whidbey Island Zymurgy Association
2nd Brian Searfass Bungle in the Dunkel 4B: Munich Dunkel Greater Everett Brewers Legue
3rd JONATHAN Permen Dark Dog 4C: Schwarzbier Impaling Alers
HM JONATHAN Permen Zwei Damen 3A: Vienna Lager Impaling Alers

Bock And German Wheat/rye (7 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Searfass 1-2-3 Rock Bock 5B: Traditional Bock Greater Everett Brewers Legue
2nd Chris Brehm Maibock 5A: Maibock/Helles Bock Bellingham Homebrewers Guild
3rd Jeremy Allison Dunkelweizen II 15B: Dunkelweizen Whidbey Island Zymurgy Association
HM Ryan Meyer Heffervescence 15A: Weizen/Weissbier LOADED

Light And Amber Hybrid (13 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kelly Gambini Simply Blonde 6B: Blonde Ale Bellingham Homebrew Guild
2nd Josh Smith Lite Weight 6B: Blonde Ale
3rd JONATHAN Permen Kolsch 2012 6C: Kolsch Impaling Alers
HM JONATHAN Permen American Wheat 2012 6D: American Wheat or Rye Beer Impaling Alers

English Ale (8 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ryan Meyer 4 Leaf ESB 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) LOADED
2nd Jiri Zatloukal
Co-Brewer: Peter Charbonnier
Best Bitter (BB 2.0) 8B: Special/Best/Premium Bitter North Seattle Homebrewers
3rd David Pucci AyeSeaEwe Daves Brown Ale 11A: Mild
HM Jiri Zatloukal
Co-Brewer: Peter Charbonnier
ESB (ESB 2.0) 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) North Seattle Homebrewers

Scottish And Irish Ales (9 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st JONATHAN Permen Haggis Chaser 9A: Scottish Light 60/- Impaling Alers
2nd Josh Smith Scottish Lodge 9B: Scottish Heavy 70/-
3rd Eric Barnes Caramel Amber Ale 9D: Irish Red Ale Brewing Network
HM Josh Smith Scottish Props 9A: Scottish Light 60/-

American Ale (22 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st JONATHAN Permen Tasty’s APA 2012 10A: American Pale Ale Impaling Alers
2nd Chris Brehm Citra/Galaxy Pale 10A: American Pale Ale Bellingham Homebrewers Guild
3rd Ken Newton
Co-Brewer: Greg Smith
Big Tale Ale 10A: American Pale Ale

Stout And Porter (13 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st JONATHAN Permen American Stout 2012 13E: American Stout Impaling Alers
2nd Andrew Richardson A Nameless Stout 13C: Oatmeal Stout Bellingham Homebrewers Guild
3rd Jiri Zatloukal
Co-Brewer: Peter Charbonnier
Brown Porter BP (1.2) 12A: Brown Porter North Seattle Homebrewers
HM JONATHAN Permen Babooshka RIS 13F: Imperial Stout Impaling Alers

India Pale Ale (17 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st chris cain
Co-Brewer: pat cain
curveball imp ipa 14C: Imperial IPA snobs
2nd Robert Reyes USA IPA 14B: American IPA Bellingham Homebrewers Guild
3rd Jiri Zatloukal
Co-Brewer: Peter Charbonnier
Bitter Living IIPA (2.0) 14C: Imperial IPA North Seattle Homebrewers

Belgian And French Ale (10 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st JONATHAN Permen Revigorer 16C: Saison Impaling Alers
2nd Jesse Nickerson This is not the greatest Saison in the world. This is just a tribute. 16C: Saison Bellingham Homebrewers Guild
3rd Chris Mcclanahan Belgian Pale Ale 16B: Belgian Pale Ale Bellingham Homebrewers Guild
HM Chris Mcclanahan Belgian Witbier 16A: Witbier Bellingham Homebrewers Guild

Belgian Specialty (10 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeremy Allison Rye Saison 16E: Belgian Specialty Ale Whidbey Island Zymurgy Association
2nd Chris Brehm Dark Lord Of the Funk 16E: Belgian Specialty Ale Bellingham Homebrewers Guild
3rd Kyle Jacobson Cascade Summer Ale 16E: Belgian Specialty Ale Kyle Jacobson
HM Kyle Jacobson Mowing Monk 16E: Belgian Specialty Ale Kyle Jacobson

Sours, Belgian Strong, And Strong Ales (10 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Todd Quessenberry Quick & Dirty Flanders Red 17B: Flanders Red Ale Bellingham Homebrewers Guild
2nd Jesse Nickerson Kenya’s Pride 17D: Straight (Unblended) Lambic Bellingham Homebrewers Guild
3rd Jiri Zatloukal
Co-Brewer: Peter Charbonnier
Populuxe BDS (1.0) 18E: Belgian Dark Strong Ale North Seattle Homebrewers
HM Jiri Zatloukal
Co-Brewer: Peter Charbonnier
Barley Wine #1 19B: English Barleywine North Seattle Homebrewers

Fruit And Spice, Herb, And Vegatable Beer (12 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Roger Kee Goblyns Folly Pumpkin Barleywine 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Greater Everett Brewers League
2nd JONATHAN Permen Fruition (Raspberry Biere de Garde) 20A: Fruit Beer Impaling Alers
3rd James Martini
Co-Brewer: Jessieca Martini
BrewBabe’s Strawberry Blonde 20A: Fruit Beer NorWA
HM Stephen Dahl Vanilla Porter 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Plato Republic

Smoke And Wood Aged (11 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Mooney Whiskey Aged Peated Porter 22C: Wood-Aged Beer Bellingham Homebrewers Guild
2nd Roger Kee Cossack’s Charge II 22C: Wood-Aged Beer Greater Everett Brewers League
3rd Stephen Dahl Loki the Possum Killer 22C: Wood-Aged Beer Plato Republic
HM Tim Mooney Whiskey Caramel Doppelbock 22C: Wood-Aged Beer Bellingham Homebrewers Guild

Specialty (14 Entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Roger Kee Apocalypto Brown 23A: Specialty Beer Greater Everett Brewers League
2nd Josh Smith
Co-Brewer: Caleb Atkins
Blaine Damaged 23A: Specialty Beer
3rd Josh Smith
Co-Brewer: Zach Brown
Count Chocul’orange 23A: Specialty Beer

Peoples’ Choice

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kelly Gambini Raspberry Wheat 20A: Fruit Beer Bellingham Homebrewers Guild
2nd Justin Bajema Whiskey Porter 22C: Wood Aged Beer Bellingham Homebrewers Guild
3rd David Pucci AyeSeaEwe Daves Brown Ale 11A: Mild

Best Of Show

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeremy Allison Munich Dunkel 4B: Munich Dunkel Whidbey Island Zymurgy Association
2nd Todd Quessenberry Quick & Dirty Flanders Red 17B: Flanders Red Ale Bellingham Homebrewers Guild
3rd JONATHAN Permen Haggis Chaser 9A: Scottish Light 60/- Impaling Alers